שורשים וקהילה

משתלת "שורשים" מחוברת לחקלאות ישראל

זה סיפור ישראלי ציוני שהביא עימו לאורך ארבעה עשורים מסר של קידמה וטיפוח מערכת כחול לבן של מיליוני שתילי ירקות, שסייעו לצמיחת עבודת האדמה במדינה כולה. משתלת "שורשים" הממוקמת במושב עין הבשור בחבל אשכול, מציינת ארבעים שנה לפעילותה.

שתיל קרקע קרקע

משתלת "שורשים" השיקה את ה"חמקן" – שתיל מורכב למלפפונים, שגדל בטכנולוגיה חדשנית, המונעת קריעת שורשים ומפתח שורשים לעומק – מה שמאפשר לו להתחמק ממחלות קרקע אופייניות. שתלת "שורשים" חנכה ב 30 באוגוסט את שתיל ה"חמקן" החדש שפיתחה במועדון של מושב אחיטוב. ה"חמקן" הוא שתיל מורכב לגידול מלפפונים ומלונים (כנת דלעת), שבאמצעות טכנולוגיה מיוחדת מצליח

כשאיכות הסביבה ואיכות המוצר נפגשים

כולנו נתקלנו בעבר במגשים העשויים מקלקר בהם מונחים השתילים ומועבריםלחקלאים בדרכם אל האדמה. לכאורה מדובר בתהליך טריוויאליאך במחקר שערכו ב"משתלת שורשים" במושב עין הבשור שבחבל הבשור מצאו, כי נגרם נזק כתוצאה מתלישה ופציעה למערכת השורשים בשיטת הגידול בקלקר.

משתלת שורשים ענף השתלנות

משתלת שורשים – היסטוריה שנבטה בין חולות המדבר משתלת שורשים, הממוקמת בחבל הבשור שבנגב המערבי, נוסדה בשנת 1982 כעסק משפחתי. כיום, התמחותה העיקרית היא גידול של שתילי ירקות ותבלינים בתבנית. שורשי המשתלה החלו לצמוח עם ראשית ההתיישבות בפתחת רפיח שבצפון חצי האי סיני, בשנים בהן האזור היה בשליטת ישראל. יוסי אביאיה-מלאכי, מנהל מו”פ ואחד ממייסדי המשתלה, יליד כפר הס, בוגר בית הספר ‘אשל הנשיא’ ובעל תואר שני בפקולטה לחקלאות, עשה בשנת 1974 את דרכו עם משפחתו למושב נתיב העשרה שבפתחת רפיח.

החידושים בשורשים

דילוג לתוכן