כתבות

שתיל קרקע קרקע

משתלת "שורשים" חנכה ב-30 באוגוסט את שתיל ה"חמקן" החדש שפיתחה במועדון של מושב אחיטוב. ה"חמקן" הוא שתיל מורכב לגידול מלפפונים ומלונים (כנת דלעת), שבאמצעות טכנולוגיה מיוחדת מצליח להתחמק ממחלות קרקע אופייניות שפוגעות לא פעם בשתילים המורכבים.

בטקס ההשקה נכחו מנהל המו"פ של משתלת "שורשים", יוסי אביאיה מלאכי, שהציג את המוצר החדש, מנהל המכירות הארצי, רביב אואקרט, אגרונום המכירות של שורשים" באחיטוב, רפי שמואלי, וכמובן, מגדלי מלפפונים רבים בעיקר מאחיטוב.

לדברי שגיא מלאכי, מנהל השיווק של "שורשים": "להבדיל משיטת הגידול המסורתית של שתילים מורכבים בתבנית קל-קר, שתיל 'החמקן' שפיתחנו גדל במעין גליל נייר, שמחזיק באופן עצמאי את השתיל, כאשר הגלילים עצמם יושבים במנשאי קל-קר או פלסטיק". בטכנולוגיה החדשנית יש לשתיל יכולת גדולה מאוד לפתח מערכת שורשים לשכבות קרקע עמוקות, וזאת בניגוד לשתילים מורכבים הגדלים בתבניות קל-קר, שלהם יש נטייה לפתח מערכת שורשים רוחבית. פיתוח מערכת שורשים לעומק רב, מאפשרת לשתיל להתחמק ממחלות קרקע אופייניות, כגון פוזריום, פיתיום ומחלות קרקע נוספות. לכן גם קראנו לו 'חמקן'.

יתרון נוסף של ה'חמקן' הוא ששורשיו בעומק רב, וכך הם פחות מושפעים משינויי טמפרטורה קיצוניים, שיותר אופייניות לשכבות הקרקע העליונות. אחד היתרונות הנוספים של ה'חמקן' הוא ביכולת הצמיחה המהירה שלו. שתילים מורכבים רגילים, שגדלים בתבנית קל-קר, עוברים מעין 'שוק' כאשר מוציאים אותם מהתבנית. חלק מהשורשים נקרעים – מה שמעמיד את השתיל בסכנת הידבקות בווירוס CGMMV, המועבר לצמח בצורה מכאנית דרך הקרקע. שתיל כזה חייב תחילה לשקם את עצמו לפני שהוא מתחיל לפתח מערכת שורשים. לעומת זאת, בטכנולוגיית ה’חמקן’ – לשתיל הניטע בקרקע אין קרעים, הסיכוי שלו להידבקות בווירוס
ה-CGMMV מופחת והוא מתחיל לצמוח בקרקע מיידית, באופן מהיר ולעומק”.

בשל ההתחמקות ממחלות קרקע ומהידבקות בווירוס CGMMV, עלתה במוחם של אנשי המשתלה הקונוטציה למטוס ה”חמקן” האמריקני ) F-117 – מטוס קרב המסוגל להתחמק מהרדאר). הפרסומאים כבר השלימו את התמונה, והחליטו על הסלוגן: “חמקן – שתיל קרקע- קרקע" משתלת "שורשים" השקיעה כשנה בפיתוח ה"חמקן", כולל גידול בחלקות חצי מסחריות, שהראו הבדלים ניכרים בין גידול ה"חמקנים" לגידול שתילים המורכבים הרגילים. "בשל ההצלחה", הוסיף מלאכי, "החלטנו לצאת איתו ולשווקו באופן מסחרי לגמרי כבר בחורף הנוכחי.
שתיל
קרקע-קרקע
משתלת "שורשים" השיקה את ה"חמקן" – שתיל מורכב למלפפונים, שגדל בטכנולוגיה חדשנית, המונעת קריעת שורשים ומפתח שורשים לעומק – מה שמאפשר לו להתחמק ממחלות קרקע אופייניות.

החידושים בשורשים

דילוג לתוכן