כתבות

משתלת שורשים-היסטוריה שנבטה בין חולות המדבר

משתלת שורשים, הממוקמת בחבל הבשור שבנגב המערבי, נוסדה בשנת 1982 כעסק משפחתי. כיום, התמחותה העיקרית היא גידול של שתילי ירקות ותבלינים בתבנית.
שורשים המשתלה החלו לצמוח עם ראשית ההתיישבות בפתחת רפיח שבצפון חצי האי סיני, בשנים בהן האזור היה בשליטת ישראל. יוסי אביאיה-מלאכי, מנהל מו”פ ואחד ממייסדי המשתלה, יליד כפר הס, בוגר בית הספר ‘אשל הנשיא’ ובעל תואר שני בפקולטה לחקלאות, עשה בשנת 1974 את דרכו עם משפחתו למושב נתיב העשרה שבפתחת רפיח. בזמן לימודיו בפקולטה, וכעוזר מחקר של פרופ’ יהושע רודריך ז”ל, הוא חווה את הקשיים שבשתילת עגבניות לתעשייה באמצעות שתילים חשופי שורש – השיטה שהונהגה אז. בשנת 1976 היתה פריצת דרך עם הגילוי של שיטה חדשה – גידול שתילים בתא אישי במגשי קלקר. אז הבין יוסי כי כאן טמון זרע המהפכה בייצור שתילי ירקות. בשנת 1977 החליט להפוך את המשק שבבעלותו למשתלה לייצור של שתילי ירקות, נושא שהיה חדשני באותן שנים בישראל ובעולם.
כעבור חמש שנים, בשנת 1982, לאחר חתימת הסכם השלום עם מצרים והפינוי הטראומטי של יישובי האזור, יוסי ומשפחתו החליטו להעמיק את שורשיהם במקום אחר בנגב, ולהמשיך את החלום החקלאי, לא רחוק מהמקום שנעקרו ממנו. המשפחה עברה לחבל הבשור והיתה בין היוזמים והמקימים של מושב עין הבשור.
חנניה אואקרט, ממייסדי המשתלה וכיום מנהל התפעול והפיתוח, עלה לארץ ממרוקו עם משפחתו בשנת 1955, כשהיה בן תשע. הוא ומשפחתו מוקמו במושב מבטחים, לא הרחק מהמקום שבו יוקם כמעט שלושים שנים מאוחר יותר מושב עין הבשור.
חנניה, שהתחנך וגדל על ערכיה ויסודותיה של החקלאות, למד בבית הספר החקלאי ‘נחלת יהודה’, ובתום לימודיו שב הביתה ועזר בפיתוח המשק המשפחתי ובתפעולו. לאחר כמה שנים הקים את ביתו הפרטי במושב וטיפח משק חקלאי משלו, גידל בו ירקות, מטעים ופרחים. לאחר הפינוי והגעתם לחבל הבשור הצטלבו דרכי שני הגיסים, והם החליטו להקים שותפות – עסק משפחתי בתחום הקרוב ללבם: משתלה העוסקת בגידול שתילי ירקות ותבלינים בתבנית.
הוחלט פה אחד לקרוא למשתלה “שורשים” – סמל לעקירה של שורשיהם ממקום אחד ותהליך ההשתרשות במקום אחר. הענף של שתלנות הירקות התבסס ותפס מקום של כבוד בין שאר ענפי החקלאות, בעקבות תנופת הפיתוח בשנות ה-80.
התנופה נבעה מכמה סיבות: הופעתה של שיטת ההשקיה בטפטוף, והשימוש הגדל בגידולים בזרעי מכלוא וביריעות פוליאתילן. מגמה זו לא פסחה גם על משתלת שורשים, והיא החלה לגדול ולצמוח בקצב מרשים.
לשימוש בשתילי תבנית יש כמה יתרונות חשובים, והם: – קליטה מהירה ואחידה של השתילים שיוצרת אחידות והקדמה בהתפתחות ובחנטה וכפועל יוצא – יבולים גדולים יותר.
– חיסכון במים בשתילה, באופן משמעותי. דבר שנדרש בזמן הזריעה.
– מימוש מלוא פוטנציאל הזרעים וחיסכון בעלויות כיום מחירם של זרעי המכלוא גבוה מאוד.
– חיסכון בזמן השימוש בשתילי תבנית מקצר את משך הגידול בשדה ומאפשר למשוך ולהאריך את הגידול הקודם.
– הרחבה של עונות הגידול גם לעונות השוליים המתאפשרת בזכות השליטה המלאה בתהליכי ההנבטה ובגידול השתילים, דבר המאפשר לשתול גם בחודשים שבהם הזריעה הישירה בלתי אפשרית. עובדה זו מגדילה את חלון הזמן של אספקת ירקות טריים.
– מאפשר שתילה בקרקע ובמים מליחים – דבר שבזריעה ישירה קשה יותר.
– השתילים מחוסנים וניתן לספק שתילים המוטענים בחומרי הגנה סיסטמיים, אשר מספקים הגנה לשדה בתקופת הגידול הראשונית.
– תכנון ושליטה המתאפשרים מכיוון שטכנולוגיית הגידול מאוד מבוקרת ומדויקת, והחקלאי יכול לתכנן ברמת דיוק של יום בודד את השתילות בשדה.
שיטת גידול זו היתה להתמחות העיקרית של אנשי משתלת שורשים, אשר עם השנים רכשה לעצמה ידע ומוניטין של אחת המשתלות המובילות בתחומה בישראל.

משתלת שורשים כיום
משתלה תעשייתית ומודרנית המשתמשת בתהליכי ייצור ובטכנולוגיה מתקדמת וממוחשבת: החל מההזמנה הנקלטת על פי דרישות הלקוח, דרך תכנון והוצאה לפועל של תהליכי הזריעה וההנבטה במגשים, והעברתם לחממות הגידול, ועד למערכות ההשקיה ולתהליכי השיווק. המחשב הוא הכלי שעוזר להתמצא התמצאות מלאה בכל רגע נתון במלאי, עד לרמת השתיל הבודד. המשתלה פועלת בתקנים של איכות כמו איזו וגלובל גאפ ושמה דגש רב על משטר סניטציה מחמיר וקפדני. 30 שנה של שתלנות ייצרו עם הזמן דור המשך, הפעיל היום גם בניהול השוטף של המשתלה: שגיא מלאכי, בנו של יוסי אביאיה מלאכי המכהן כמנכ”ל, ורביב אואקרט בנו של חנניה אואקרט, המכהן כמנהל המכירות.
מעסיקה בין 100 ל 150- עובדים, ביניהם עשרה אגרונומים, אשר עוסקים בגידול בחממות עצמן, וחלקם פעילים כמנהלי מכירות האחראיים על שמירת הקשר מול החקלאי בשטח. מייצרת כיום מעל מאה מיליון שתילים בשנה, לחקלאים בכל רחבי ישראל.

תחומי ההתמחות של המשתלה
לזכות שורשים נזקפת הראשוניות ברבים מהנושאים בתחום זה, ובהם בתהליכי הייצור ושיטות העבודה כגון: בדגמים של תבניות הגידול, בשתילים אורגניים, בשתילים מורכבים וכן בדרכי אריזה ולוגיסטיקה המותאמים לענף, כמו שינוע המגשים בכלובי אריזה. היא היתה זו שהעניקה את הדחיפה הראשונה לשתילי התבלינים בישראל, והיתה חלוצה בייצור של שתילי תבנית של צמחיית הבר עבור פרויקט כביש חוצה ישראל (כביש 6).
מייצרת מגוון שתילי ירקות ותבלינים קונבנציונליים ואורגניים. מסוף שנות ה- 90 , כשהוחלט לצמצם את השימוש בחומר ההדברה מתיל ברומיד (חומר לחיטוי קרקע), החלה לפתח את תחום השתילים המורכבים, טכנולוגיה אשר כיום היא אחת מהחלופות הירוקות העיקריות לחומר הדברה זה.
שתיל מורכב הוא למעשה חיבור בין 2 שתילים: הזן המסחרי הרצוי שנקרא גם ‘שתיל רוכב’, ובית השורשים שמופק משתיל עם עמידויות למחלות קרקע, ונקרא גם ‘שתיל כנה’. חיבור זה מספק לחקלאי יתרונות רבים מעמידות למחלות קרקע, עד לעמידות במים מליחים, הנותנת פרי גדול יותר וצמח חזק יותר – מה שמביא להארכת המשך של תקופת הגידול וליבולים גבוהים יותר. כיום, משתלת שורשים משקיעה רבות בתהליכי הייצור של שתילים אלו, בתנאי סניטציה מחמירים ובחדרי הרכבה מיוחדים, וכפועל יוצא של השקעה זו, מיוצרים בה כיום שתילים מורכבים של מגוון רחב של ירקות: אבטיחים, מלונים, מלפפונים, עגבניות, חצילים ופלפלים, אותם היא מספקת לחקלאים בכל הארץ. לשורשים ניסיון בין-לאומי עשיר בענף השתלנות. לאורך שנות פעילותה היתה מעורבת במכירה של ידע, של ציוד ושל הליכים תכנוניים שבעזרתם הקימו כמה משתלות ברחבי העולם, וביניהן : בסין, ביוון (בשיתוף עם חברת נטפים), בווייטנאם במקסיקו ובמרוקו.

ערכיה ויעדיה של משתלת שורשים
משפחתיות ושורשיות – המשתלה תשמור על הרוח המשפחתית המיוחדת המבוססת על תחושות השייכות, הנאמנות, העזרה, התמיכה וההבנה בשילוב עם אהבת האדמה והצמחים.
מקצועיות ומצוינות – שורשים תמשיך ליצור, לפעול, לחדש ולהתפתח, במטרה להתמקצע בתחומים בה היא עוסקת, כל זאת מתוך שאיפה מתמדת להשתפר ולהצטיין באיכות מוצריה ובשירות ללקוחותיה.
יזמות וחדשנות – צוות המשתלה ימשיך להיות קשוב כל העת לצורכי הלקוחות ודרישותיהם בשטח, והוא ישאף לספק לחקלאים פתרונות יצירתיים שיתבססו על הידע, על הטכנולוגיה ועל הפיתוחים המתקדמים ביותר בעולם בתחום שתלנות הירקות והתבלינים.
שקיפות ואמינות – משתלת שורשים תתנהל בשקיפות מלאה מול לקוחותיה וספקיה והן מבחינה פנים-ארגונית, תוך שהיא מקפידה על קשרי עבודה שיתבססו על אמינות ויושר.
ייעוד שורשים – לייצר שתילים בריאים ואיכותיים תוך מתן שירות אדיב ומקצועי לכלל הלקוחות.
בזכות ניסיון מצטבר של 30 שנה, שבמהלכן הדגישו את המחקר והפיתוח הנרחבים, ציידו בציוד טכנולוגי המותאם לאופי המשתלה, התייעלו, למדו והשיבו לדרישות הלקוח, הקפידו על איכותם ושמירתם של הסטנדרטים הגבוהים בייצור, נחשבת כיום משתלת שורשים לאחת המשתלות האיכותיות והמובילות בתחומה בישראל. שורש ההצלחה שלה טמון בתחושת השליחות של בעליה ועובדיה. כחקלאים, הם מבינים את גודל האחריות המוטלת עליהם – העובדה שכל פרנסתו של החקלאי תלויה באספקת שתילים בריאים ואיכותיים, ובזמן. בהתאם לכך הם פועלים במקצועיות, במסירות, בהתמדה, ובנחישות כדי לעמוד במשימה.

החידושים בשורשים

דילוג לתוכן